12.5 C
Tirana
Friday, September 24, 2021
KryefaqjaEntertainmentKush janë ‘sleep influencers’? Çfarë bëjnë e për çfarë paguhen?

Kush janë ‘sleep influencers’? Çfarë bëjnë e për çfarë paguhen?

Vdisni për gjumë? Mbaheni si gjumashët më të mëdhenj në grupin tuaj shoqëror? Ky artikull është për ju. Nëse gjumi është pasioni juaj, mund të kemi një opsion karriere që do ju shokonte, si influencer gjumi (sleep influencer), por nuk ju duhet vetëm dëshira për të fjetur që ta arrini suksesin me këtë punë.
Megjithëse puna si ‘Influencers’ gjykohet nga shumë persona, prej vitesh është kthyer në një sektor të madh përfitimesh monetare dhe ky fakt nuk mund të mohoet.
Ne kemi parë të promovojnë veten influencers bukurie, mode, udhëtimi, por ka edhe nga ata gjumashët që quhen ‘sleep influencers’.

Ideja e parë e influencerave të tillë ka lindur në një kompani dyshekësh në 1986-ën. Ata publikuan një ofertë pune ku kërkohej një vajzë që duhet të flinte në dyshekët e tyre për 20 orë në javë e të jepte opinionin e saj për rehatinë e dyshekut, ndjesinë e zgjimit apo nëse kishte dhimbje kur flinte, në këtë mënyrë testohej cilësia e tyre.

Sigurisht kjo metodë influencimi vazhdon akoma, por ka edhe më mirë se aq. Shumë hotele nëpër botë ftojnë personazhe me shumë ndjekës në ‘Instagram’ që të promovojnë hotelet e tyre, dhomat, suitat, cilësinë e tyre. Një nga më të famshmit në këtë kategori është Alex Shannon, 37 vjeç, që ka mbi 48 mijë ndjekës në ‘Instagram’ dhe udhëton në hotelet ku e ftojnë duke gjeneruar të ardhura.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES