12.5 C
Tirana
Friday, September 24, 2021
KryefaqjaAktualitetVaksina e AstraZeneca/ Najada Çomo: Nuk ka probleme, as vend për panik!...

Vaksina e AstraZeneca/ Najada Çomo: Nuk ka probleme, as vend për panik! Trompoza ndodh në shumë raste

Shefja e Infektivit, Najada Çomo e ftuar në emisionin ‘”Frontline’’ të Marsela Karapanços në Neës24 ka deklaruar se vaksina e AstraZeneca nuk ka probleme.

Çomo thotë se s’ka vend për panik, pasi trompoza që dyshohet se shkakton ky prodhim i vaksinës, ndodh në shumë raste të tjera.

Ajo thotë se brenda një muaji sëmuren 3 mijë persona nga trompoza, ndërsa janë gjetur gjithsej 37 raste në rajonin e Europës, që është për Çomon shifër shumë e ulët.
https://www.youtube.com/embed/utfU3_ZorJY
PYETJA: Panik, apo ka diçka përtej mpiksjes së gjakut, trompozave?
NAJADA COMO: Ju them sinqerisht, duke përcjellë zërin e personave që mbulojnë Komitetin e Vaksinimit. Procesi ivaksinimit, e filluar nga ne si staf mjekësor ishte gjëja më e mirë që mund të ndodhte në 2021. I bie për tërë popullatën. Nëse shohim ne si mjekë spitali dritën jeshile, atëhere do të vijë ede për popullin.
S’ka vend për panik, jo nuk ka. A ka problem vaksina e AstraZeneca? Sigurisht që nuk ka, deri më sot pavarësisht diskutimeve për trompozën, mpiksje gjaku në mushkëri apo në duar, këmbë e organe të tjera. Nuk është gjetur shkaku direkt me vaksinën. Një nga elementët apo fjalitë e thënë nga një anëtar i Komtetit në Londër, ato 37 raste brenda një periudhe 10 apo 2 javore, nuk është gjetur një lidhje.
Brenda një muaji ka 3 mijë persona që sëmuren nga trompoza, ky numër 37 është shifër e ulët, të paktën deri sot nuk gjykohet që është e lidhur me vaksinën.
Nuk mund të them që vendet e zhvilluara gabojnë tek kjo pjesë. Por perceptimit që bëra vaksinën dhe më ndodhi trompoza, nuk është perceptim real. Trompoza ndodh edhe në raste të tjera. Është komplikacion madhor gjatë COVID. Trompoza ka pasur gjatë gjithë jetës së njeriut. Kështu që për trompozë ka faktorë gjenetikë, ka dhe sëmundje të tjera. Ata që vuajnë nga zemra, mushkëritë, predispozitë për të bërë trompoza.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES