14.5 C
Tirana
Tuesday, September 21, 2021
KryefaqjaEntertainmentBotaMandy Patinkin dhe Kathryn Grody janë prindërit që nuk e dinit se...

Mandy Patinkin dhe Kathryn Grody janë prindërit që nuk e dinit se ju duheshin gjatë pandemisë

Mandy Patinkin dhe Kathryn Grody kanë qenë së bashku që nga takimi i tyre i parë gati 43 vjet më pare – një rrëmujë gjatë gjithë ditës përmes Greenwich Village që filloi me një mëngjes të vonë dhe përfundoi me ata që dilnin në një cep të rrugës. “Unë do të martohem me ty”, deklaroi ai dhe ajo do t’i përgjigjej: “Ju do të lëndoheni, sepse unë nuk do të martohem me askënd”.

Dasma e tyre ishte dy vjet më vonë, në vitin 1980. Por si shumë çifte afatgjata, partneriteti i tyre ka lulëzuar pjesërisht sepse ata janë kaq shumë larg njëri-tjetrit. Grody, 74, është një aktore dhe shkrimtare fituese e Çmimit Obie; Patinkin, 68 vjeç, përfundoi sezonin e fundit të “Homeland” vitin e kaluar dhe kaloi fundin e vitit 2019 dhe fillimin e vitit 2020 në një turne koncertesh prej 30 qytetesh.

Në mars, ata u larguan nga Manhatani për në shtëpinë e tyre në pjesën e pasme të Nju Jorkut dhe filluan diçka radikalisht të ndryshme: muaj pa ndërprerje qëndrimi së bashku. Rezultati është një çështje e regjistrimit publik, sepse skenat nga martesa e tyre – në të gjithë lavdinë e saj të folur, të çuditshme, emocionale, të dashur – janë në të gjitha mediat sociale, me ndihmën e djalit të tyre Gideon, 34 vjeç, i cili filloi t’i regjistrojë ato për argëtim dhe më pas e kuptoi se kishte një kërkesë të madhe për përmbajtje të lidhur me Patinkin.

Për muaj me radhë, njerëzit kanë kërkuar nëpër Twitter, Instagram dhe TikTok për të parë Grody dhe Patinkin duke debatuar, deklaruar, përplasur, grindur, duke luajtur me qenin e tyre, Becky, të fiksuar pas politikës dhe të shfaqin (mungesën e) njohurive të tyre rreth temave të tilla si picat në New York. Kohët e fundit, bota e ka ndjekur së bashku momentin kur ata morën dozat e tyre të para të vaksinës (“një nga përfitimet e pakta të të qenit i vjetër”, shkroi Patinkin).

Tani, ndërsa ishin afër përvjetorit të parë të gjithë asaj marrëdhënieje, ata thonë se përveç mungesës së dëshpëruar të djalit të tyre të madh, Isaac, i cili jeton në Colorado dhe u martua kohët e fundit, ata ndihen me fat që janë së bashku. “Nuk ka asnjë diskutim”, tha Patinkin. “Të qenit me familjen time të qetë për 11 muaj ka qenë një nga dhuratat e vërteta të jetës sime.”

Ndërsa kjo fazë e pandemisë po i afrohet fundit, a planifikojnë ata ta shndërrojnë famën e tyre të mediave sociale në një sitcom familjar ose shfaqje televizive me realitet? Jo, thotë Gideon, edhe pse ata kanë marrë pyetje të pafundme. Sipas djalit, prindërit e tij mezi mund të përdorin funksionet e videos në telefonët e tyre: “Sapo bota të vaksinohet dhe jeta e gjallë të kthehet në normalitet, mund të më duhet t’i mësoj ata se si të bëjnë video selfie”.

Përpjekjet e tyre u zgjeruan këtë verë dhe përmes zgjedhjeve. Patinkin ka qenë vullnetar për një kohë të gjatë në Komitetin Ndërkombëtar të Shpëtimit, një organizatë humanitare jofitimprurëse dhe Gideon inkurajoi prindërit e tij që të përdorin bazën e tyre në rritje të mediave sociale – tani 250,000 plus në Twitter, 155,000 plus në Instagram, 940,000 plus në TikTok – për të punuar për Kandidatët demokratë në zgjedhjet presidenciale dhe të Senatit.

“Të gjithë në familje e dinë që unë jam një (sinonim i hileve)”, tha Patinkin. “Por ata më njohin dhe më duan dhe më falin, dhe kjo është arsyeja pse unë ndihem i sigurt. Fjala ‘e sigurt’ është një fjalë e tillë operative në këtë moment ”.

Me këtë ai nënkuptonte pandeminë dhe sa me fat është të jesh me dikë që të bën të ndihesh i sigurt në një kohë pasigurie. “Ka pasur raste gjatë gjithë kësaj periudhe – nganjëherë as nuk e di se çfarë i ka shkaktuar – ka raste kur zgjohem dhe e shoh veten duke qarë, dhe është ajo që më qetëson.”, tha Patinkin për gruan e tij . “Unë u martova me një grua që e dinte se kishte të bënte me një tekanjoz dhe ajo më ka dashur dhe më ka qëndruar pranë dhe më ka edukuar”, – vazhdoi ai. Ose, siç tha Grody: “Unë thosha se duhej të martohesha me një shkëmb në mënyrë që të isha çmendur, por në vend të kësaj u martova me një të çmendur dhe unë duhej të isha shkëmbi.”

Ata janë ndarë dy herë gjatë martesës së tyre, një herë për gjashtë muaj, tjetri për tetë muaj. “Ne flisnim me njëri-tjetrin çdo ditë; ne shiheshim çdo ditë ”, tha Patinkin.

“Ne nuk mund të ishim larg”. “Ishte qesharake, të të them të drejtën”, – tha Grody. “Unë do të thoja, ‘A nuk e dini që duhet të ndahemi?’ Sado të vështira të ishin problemet tona, ishte shumë më e vështirë të ishim pa njeri-tjetrin”

“Të kem njohur dikë gjatë gjithë këtyre viteve, dhe të kem jetuar këtë jetë së bashku, dhe të kem përballuar brutalitetin e intimitetit – është një gjë e guximshme, e habitshme,” – përfundoi Grody rrëfimin e saj.

Përshtatur nga New York Times

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES