16.5 C
Tirana
Friday, September 24, 2021
KryefaqjaEntertainmentBotaTensioniet Rusi-BE. ...

Tensioniet Rusi-BE. Ministri Gjerman: ” Nuk duhet të ndikojnë tek projekti i tubacionit të gazit”.

Rusia dëboi diplomatët Gjermanë dhe Europianë duke i akuzuar ata për pjesëmarrje në protesta të paligjshme kundër burgimit të Navalny.

Ministri i Jashtëm Rus, akuzoi diplomatët Polakë dhe Suedezë në Shën Petersburg dhe diplomatët gjermanë në Moskë, për pjesmarrjen në protestat e 23 Janarit.

Ministri Gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, deklaroi për gazetën Bild am Sonntag se reagimi i Gjermanisë ndaj helmimit të  figurës opozitare ruse, Navalny, nuk duhet të lidhet me ndërtmin e tubacionit të gazit Nord Stream 2.

Nord Stream 2 është një projekt i cili do të dyfishojë dërgimin e gazit natyror rus në Gjermani.

SHBA dhe disa vende të tjera të Bashkimit Europian janë shprehur kundër këtij projekti.
Presidenti i ShBA, Joe Biden e ka përshkruar tubacionin si një “marrëveshje të keqe për Europën” pasi rrit varësinë e Europës ndaj Rusisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES