15.5 C
Tirana
Tuesday, September 21, 2021
KryefaqjaAktualitetArritja historike e vaksinës ndërkohë që rastet me Covid-19 po ulen

Arritja historike e vaksinës ndërkohë që rastet me Covid-19 po ulen

Numri i vaksinimeve Covid-19 në nivel global ka tejkaluar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara, një moment historik që nënvizon progresin e bërë në zbutjen e pandemisë pavarësisht shqetësimit në rritje për kërcënimin e varianteve të reja.

Sipas gjurmuesit të vaksinave Financial Times, numri i përgjithshëm i dozave të administruara u rrit në 105 milion të mërkurën vonë ndërsa numri i rasteve të konfirmuara ishte 103.5 milion.

Ndërsa normat e vaksinimit po përshpejtohen me shpejtësi, rritja në rastet e Covid-19 po ngadalësohet, edhe pse kjo për shkak të masave të tjera përveç vaksinave sepse ato nuk kanë ndikuar ende në transmetimin në shumicën e vendeve.

Shifrat janë jo të plota për shkak të natyrës së fragmentuar të raportimit – dhe numri real i infeksioneve ka të ngjarë të jetë shumë herë më i lartë se totali i verifikuar nga testet diagnostike.


Por Michael Head, bashkëpunëtor i studimeve globale të shëndetit në universitetin Southampton, tha: “Fakti që kemi kaq shumë vaksina është një lajm i mirë i madh që na është ushqyer copa-copa. Ky moment e bashkon atë, duke treguar se sa shpejt kemi lëvizur dhe sa kemi arritur. ” Ekspertët e shëndetit ia atribuojnë ngadalësimin e rritjes së infeksioneve bllokimeve të vazhdueshme dhe masave të distancës sociale, me një kontribut të mundshëm nga imuniteti i fituar nga infeksioni paraprak në disa vende. Paul Hunter, profesor i mjekësisë në Universitetin e Anglisë Lindore, tha se nivelet e reja të infeksioneve arritën kulmin global në fillim të janarit dhe tani ishin përsëri në nivelin e tetorit të kaluar.


Izraeli është i vetmi vend ku vaksinat po zvogëlojnë transmetimin sepse vaksinimi është shpërndarë më gjerësisht dhe me shpejtësi atje se kudo tjetër në botë. “Ka prova nga Izraeli se vaksinimi ka filluar të zvogëlojë infeksionin,” tha Dr Head. Por vaksinat së shpejti do të bëjnë një ndryshim të madh në transmetim, të paktën në vendet e pasura ku miliarda doza do të jenë në dispozicion gjatë muajve të ardhshëm pas javëve të grindjeve – veçanërisht në BE – për furnizimet. Të dhënat e lëshuara nga universiteti i Oksfordit të hënën sugjeruan që vaksina e saj e zhvilluar me AstraZeneca do të ulte transmetimin me 67 përqind. Ekspertët presin që vaksinat e tjera kryesore, të tilla si ato të bëra nga BioNTech / Pfizer, Moderna, Novavax dhe Johnson & Johnson, të kenë efekte të ngjashme megjithëse të dhënat e forta nuk janë ende në dispozicion. Devi Sridhar, profesor i shëndetit publik global në Universitetin e Edinburgut, tha: “Një vit më parë nuk mund ta imagjinoja që do të kishim kaq shumë vaksina efektive. Kjo është një dëshmi e vërtetë e zgjuarsisë njerëzore.

Sean Marett, drejtori kryesor i biznesit i BioNTech, prodhuesi pionier i vaksinave Covid-19, tha: “Do të ketë doza të mjaftueshme në gjysmën e dytë të këtij viti për të vaksinuar këdo në botën e industrializuar që dëshiron të vaksinohet.” Sidoqoftë, një kërcënim për progresin është shfaqja e varianteve të reja të virusit të cilat shfaqen më shpesh me rritjen e rasteve. Disa janë më infektues – dhe më pak të ndjeshëm ndaj neutralizimit nga sistemi imunitar i njerëzve që janë vaksinuar kundër ose janë infektuar nga format e vjetra të virusit. Prodhuesit e vaksinave thonë se produktet e tyre ekzistuese vazhdojnë të punojnë kundër të gjitha mutacioneve të zbuluara deri më tani, megjithëse më pak në mënyrë efektive kundër disa të rinjve siç është lloji i Afrikës së Jugut. Ata gjithashtu këmbëngulin se vaksinat mund të ndryshohen shpejt nëse është e nevojshme për t’iu përgjigjur mutacioneve të mëtejshme, duke rritur perspektivën e shtrenjtë të goditjeve vjetore ose dyvjeçare që kërkohen në të ardhmen.

Është e paqartë se sa kohë do të duhet për të vaksinuar të gjithë botën. Blerjet e konfirmuara të vaksinave Covid-19 arrijnë në 7.2 miliardë doza dhe 5.3 miliardë prej tyre janë blerë nga vendet me të ardhura të larta dhe me të ardhura mesatare, sipas Qendrës Globale të Inovacionit të Shëndetit të Universitetit Duke. Shumica e këtyre vaksinave do të kenë nevojë për dy goditje.

Wellcome Trust vlerëson se jo deri në vitin 2023 ose 2024 të gjithë ata që kanë nevojë për një vaksinë do të jenë në gjendje të marrin një. Të tjerët mendojnë se mund të jetë më shpejt se kaq nëse vendet dhe organizatat e pasura dhurojnë doza të tepërta për vendet e varfra.

Një problem tjetër i mundshëm është hezitimi i vaksinës dhe në veçanti nëse mjaft të rritur të rinj, të cilët e dinë se rreziqet e tyre për të pasur nevojë për kujdes intensiv ose për të vdekur nga Covid-19 janë shumë të ulëta, do të pranojnë të vaksinohen.

Prof Sridhar tha se një mënyrë për të bindur të rinjtë për t’u vaksinuar – dhe për të ndihmuar në arritjen e imunitetit të tufave në komunitet – do të ishte të tregonte rrezikun domethënës të zhvillimit të simptomave dobësuese “të gjata Covid” në pacientët që nuk u sëmurën rëndë.

“Dy milion njerëz në të gjithë botën kanë vdekur në këtë pandemi,” tha ajo. “Unë jam optimist se mund t’i shkojmë deri në fund kësaj pa dy vdekje të tjera.”

Burimi: FinancialTimes

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES