12.5 C
Tirana
Friday, September 24, 2021
KryefaqjaUncategorizedA e dini se ku ndodhet ura më e lartë në botë?

A e dini se ku ndodhet ura më e lartë në botë?

 

Për të gjithë të apasionuarit pas arkitekturës, mund të themi që ende nuk kanë parë veprën më të fundit dhe më të lartë e cila sot për sot cilësohet si ura më e lartë në botë.   Gjatësia e përgjithshme e urës është 1341.4 metra, dhe lartësia nga ura deri në fund të luginës është 565 metra, e barabartë me një ndërtesë 200-katëshe, dhe mbi 100 metra më e lartë se “Empire State Building” në Nju-Jork!  Ndoshta mund të duket e pabesueshme por kjo urë ekziston vërtet dhe është është Ura e Lumit Beipan në Kinë!

Struktura kolosale ka 4 korsi dhe qëndron mbi male dhe gryka, me një shtrirje 565 metra mbi luginën me gjatësi 1,341 metër. Kostoja e ndërtimit te saj është rreth 1 miliard juan (rreth 143 milion dollarë).

 

 

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES