23.5 C
Tirana
Wednesday, September 22, 2021
KryefaqjaA duhet të merrni rroba me qira gjatë pandemisë…
Array

A duhet të merrni rroba me qira gjatë pandemisë…

Fustanet e nusërisë janë veshjet më të shpeshta që merren me qira. Megjithatë, në periudhën e pandemisë, të veshësh diçka që e ka veshur dikush tjetër, mund të jetë paksa shqetësuese.

Për këtë arsye, shtrohet pyetja se sa është e sigurt që të huazosh rroba gjatë periudhës së pandemisë së COVID-19.

Nga Universiteti i Ëashingtonit kanë thënë se akoma nuk është parë ndonjë rast i bartjes së koronavirusit përmes rrobave. Nëse rrobat janë të lara pasi i ka veshur dikush tjetër, nuk ekziston ndonjë rrezik për përcimin e infeksionit.

Shumë kompani i lajnë veshjet që i japin në huazim përmes pastrimit kimik si edhe pastaj ato qëndrojnë në temperaturë të lartë, e cila i vret viruset.

Si reagim ndaj koronavirusit, të gjithë të punësuarit në kompanitë që japin rroba me qira duhet të mbajnë dorëza dhe maska, si dhe pas një ndërrimi, objekti duhet të dezinfektohet.

Mbajtja e maskave zvogëlon deri në 90 për qind transmetimin e virusit. Veç kësaj, sipas ekspertëve në Northëestern Medicine, virusi bartet nga personi në person dhe shumë rrallë mund të transmetohet përmes rrobave dhe pëlhurës, shkruan Telegrafi.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES