23.5 C
Tirana
Wednesday, September 22, 2021
KryefaqjaAmnistia fiskale, Bushati: Hap drejt ringritjes ekonomike📈
Array

Amnistia fiskale, Bushati: Hap drejt ringritjes ekonomike📈

Deputeti socialist, Ervin Bushati ishte i ftuar nĂ« njĂ« intervistĂ« ekskluzive pĂ« RTSH, ku foli rreth nismĂ«s mĂ« tĂ« re tĂ« qeverisĂ« ‘Amnistia Fiskale’ , e cila pritet tĂ« kalojĂ« kĂ«tĂ« javĂ« nĂ« Parlament.

Bushati deklaroi se amnistia fiskale Ă«shtĂ« vendimi i duhur nĂ« kĂ«tĂ« moment dhe qĂ« pritet t’i japĂ« njĂ« shtysĂ« drejt ngritjes ekonomisĂ« shqiptare.

‘Amnistia fiskale Ă«shtĂ« njĂ« hap oportun pĂ«r tĂ« vĂ«nĂ« nĂ« lĂ«vizje ekonominĂ« shqiptare.

Amnistia ka tĂ« bĂ«jĂ« mĂ« tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«t qĂ« kanĂ« punuar nĂ« vendet fqinje si emigrantĂ« dhe nuk kanĂ« patur mundĂ«si tĂ« regjistrojnĂ« kapitalet qĂ« kanĂ« arritur tĂ« bĂ«jnĂ« me punĂ« tĂ« ndershme. Kjo amnisti pĂ«rjashton çdo kapital qĂ« vjen nga aktivitete kriminale, pĂ«rjashton politikanĂ«t, gjyqtarĂ«t dhe policĂ«t. ËshtĂ« pĂ«r çdo emigrant shqiptar, pra Ă«shtĂ« njĂ« hap qĂ« ato tĂ« formalizojnĂ« paratĂ« e tyre pĂ«r tĂ« hapur njĂ« biznes apo pĂ«r tĂ« investuar nĂ« ShqipĂ«ri.  Ne kemi njĂ« sĂ«rĂ« iniciativash pĂ«r ringritjen e ekonomisĂ«, tĂ« tilla si rindĂ«rtimi  i ShqipĂ«risĂ« pas tĂ«rmetit,  janĂ« marrĂ« shumĂ« masa pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur biznesin, janĂ« shtyrĂ« pagesa tĂ« ndryshme, gjoba, etj., pra kĂ«to paketa janĂ« bĂ«rĂ« pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur ekonominĂ« shqiptare dhe me kĂ«to ritme ekonomia pritet ta marrĂ« veten shumĂ« shpejt’, shpjegoi Bushati.

I pyetur nëse aministia fiskale po vjen në kohën e duhur, deputeti shprehu se ka disa kushte për ta plotësuar këtë vendimmarrje.

‘Ka disa kushte pĂ«r tĂ« plotĂ«suar kĂ«tĂ« vendimmarrje. E para, ShqipĂ«ria nuk ka qenĂ« ekonomi e formalizuar para viteve 90 dhe e dyta, ngjarjet qĂ« erdhĂ«n njĂ«ra pas tjetrĂ«s, e bĂ«jnĂ« mĂ« oportune pĂ«r ta bĂ«rĂ« tani kĂ«tĂ« amnisti fiskale. Ekonomia shqiptare sot ka nevojĂ« pĂ«r çdo injektim parash pĂ«r njĂ« restart dhe çdo iniciativĂ« e tillĂ«, duhet parĂ« me pozitivitet. Ekonomia shqiptare nuk mund tĂ« funksionojĂ« nĂ«se nuk merr nĂ« mbrojtje shtresat, qytetarĂ«t dhe bizneset mĂ« nĂ« nevojĂ«.

Qeveria duhet të tregohet largpamëse dhe ta shikojë më gjerë situatën sesa thjesht një sektor. Duke parë shëndetin nga njëra anë dhe ekonominë nga ana tjetër, ato duhet të jenë të shëndetshme dhe duhet ta kalojnë këtë krizë.

NĂ«se konsumatorĂ«t shqiptarĂ« nuk dalin dot nga kjo situatĂ« dhe dĂ«shtojnĂ« ekonomikisht, nesĂ«r nuk ka çfarĂ« pune tĂ« bĂ«jĂ« biznesi sepse nuk do ketĂ« konsumatorĂ«.  Humbjet njerĂ«zore nĂ« shoqĂ«rinĂ« shqiptare janĂ« nĂ« minimum dhe kjo tregon qĂ« masat dhe reagimi i shoqĂ«risĂ« ka qenĂ« i lavdĂ«rueshĂ«m.  Kjo Ă«shtĂ« java e parĂ« e hapjeve dhe do shohim qĂ« gjĂ«rat do shkojnĂ« shumĂ« shpejt drejt progresit.’, shpjegoi deputeti socialist.

Lidhur me qëndrimin e opozitës dhe mosbashkëpunimin e saj me qeverinë, Bushati  tha se sot bëhet fjalë për jetën e qytetarëve dhe se jeta e tyre nuk duhet të vijet në rrezik.

‘Opozita ka thĂ«nĂ« qĂ« nĂ« vitin 2013 se ekonomia shqiptare Ă«shtĂ« e falimentuar, ndĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ« fakt ne kemi treguar tĂ« kundĂ«rtĂ«n. Sa herĂ« bie rreziku, opozita ngre qepenin dhe del me teori tĂ« prapambetura. ShqiptarĂ«t mund tĂ« mos e pĂ«lqejnĂ« qeverinĂ«, por nuk duhet tĂ« luajnĂ« me jetĂ«n e tyre duke dĂ«gjuar opozitĂ«n. TĂ« dĂ«gjosh sot opozitĂ«n, do tĂ« thotĂ« tĂ« humbasĂ«sh jetĂ« njerĂ«zish. Opozita do tĂ« bĂ«nte mirĂ« tĂ« ishte nĂ« njĂ« vijĂ« me qeverinĂ«, ashtu siç po bĂ«n opozita nĂ« gjithĂ« botĂ«n’, theksoi kreu i PS-TiranĂ«, Ervin Bushati.

 

Intervista e plotë: 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES