16.5 C
Tirana
Friday, September 24, 2021
KryefaqjaCovid-19/ Këshilla, si ta bëjmë izolimin sa më pak të mërzitshëm
Array

Covid-19/ Këshilla, si ta bëjmë izolimin sa më pak të mërzitshëm

Këshillat nga Scott Kelly,  një astronaut në pension i NASA-s, i cili kaloi gati një vit në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Të qenit i izoluar në shtëpi mund të jetë sfiduese. Kur unë jetoja në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor për gati një vit, nuk ishte e lehtë. Kur shkoja për të fjetur, isha në punë. Kur zgjohesha, isha sërish në punë. Të fluturosh në hapësirë ​​është ndoshta e vetmja punë të cilën absolutisht nuk mund ta braktisësh.

Gjatë qëndrimit tim atje unë mësova disa gjëra që dua t’i ndaj  me ju sepse ato do ju vijnë në ndihmë gjatë kësaj periudhe izolimi  për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së Covid-19. Këtu janë disa këshilla për të jetuar në izolim, nga dikush që ka qenë i izoluar.


1-Ndiqni një orar

Në stacionin hapësinor, koha ime ishte komplet e planifikuar , që nga momenti kur u zgjohesha e  deri në momentin që shkoja për të fjetur. Ndonjëherë kjo përfshinte aktivitete ​​hapësinore që mund të zgjasnin deri në tetë orë; herë të tjera  një detyrë pesë-minutëshe, si kontrollimi i luleve eksperimentale që unë rrisja në hapësirë. Ju duhet të mbani  një plan, i cili do t’ju ndihmojë ju dhe familjen tuaj të përshtateni në një mjedis të ndryshëm pune dhe jetese në shtëpi. Kur u ktheva në Tokë, humba strukturën që kisha siguruar dhe e kisha të vështirë të jetoja pa të.

2-Jepi vetes ritëm (argëtim)

Kur jetoni dhe punoni në të njëjtin vend për ditë të tëra, puna mund të të marrë me vete nëse e lejon.

Duke jetuar në hapësirë, unë i dhashë ritëm vetes qëllimisht sepse e dija se do të isha  në të për një kohë të gjatë – ashtu si ne të gjithë jemi sot.

Merrni kohë për aktivitete argëtuese: U takova me shokët e ekuipazhit për netë filmash dhe argëtim, duke parë  “Game of Thrones” – nga dy herë madje.

Dhe mos harroni të përfshini në orarin tuaj një kohë të qëndrueshme (të mjaftueshme) për  gjumin. Shkencëtarët e NASA studiuan nga afër gjumin e astronautëve kur ishim në hapësirë ​​dhe ata zbuluan se cilësia e gjumit lidhet me gjendjen shpirtërore dhe marrëdhëniet ndërnjerëzore – të gjitha thelbësore për të kaluar një mision në hapësirë ​​ose një karantinë në shtëpi.

3-Të dalurit jashtë(sipas kufizimeve)

Një nga gjërat që më mungonte më shumë ndërsa jetoja në hapësirë ​​ishte mundësia për të dalë jashtë dhe të përjetoja natyrën. Pasi u kufizova në një hapësirë ​​të vogël me muaj, në të vërtetë filloi të më mungonte natyra – ngjyra jeshile, era e papastërtisë së freskët dhe ndjenja e diellit të ngrohtë në fytyrën time.

Ai eksperiment lulesh u bë për mua më  i rëndësishëm  sesa mund ta imagjinoja. Kolegët e mi lëshonin vazhdimisht regjistrimet e tingujve të tokës si  zogjtë dhe  pemët, madje edhe mushkonjave. Më kthyen  në tokë. (Megjithëse herë pas here e gjeta veten duke tundur veshët gjatë dëgjimit të tingujve të mushkonjave.)

Për një astronaut, dalja jashtë është një ndërmarrje e rrezikshme që kërkon ditë përgatitjeje, kështu që vlerësoj që në gjendjen tonë aktuale, mund të dalim jashtë për një ecje – pa patur nevojë për kostum austronauti.

Hulumtimet kanë treguar që harxhimi i kohës në natyrë është i dobishëm për shëndetin tonë mendor dhe fizik, siç janë ushtrimet. Ju nuk keni nevojë të punoni dy orë e gjysmë në ditë, siç bëjnë astronautët në stacionin hapësinor, por lëvizja një herë në ditë duhet të jetë pjesë e orarit tuaj të karantinës (thjesht qëndroni të paktën gjashtë hapa larg nga të tjerët).

4-Ju duhet një hobi

Disa njerëz befasohen kur mësojnë se mora libra me vete në hapësirë.

(Qetësia që mund të gjesh në një libër – ai që nuk të zhurmon me njoftime ose nuk të tundon të hapësh një skedë të re – është i pavlefshëm.)

Shumë librari të vogla aktualisht ofrojnë shërbime deri në shtëpi, që do të thotë që ju po mbështesni një biznes të vogël lokal dhe  gjithashtu plotësoni një kohë që ju duhej.

Ju gjithashtu mund të praktikoni një instrument (sapo bleva një trajnues dixhital kitare online), provoni ndonjë zanat ose bëni ndonjë art.  Astronautët marrin kohë për të gjitha këto ndërsa janë në hapësirë.  (Mbani mend mbulesën e famshme të astronautit Kanadez Chris Hadfield të Oddity of David Bowie?)

5-Mbani një libër shënimesh (ditar)

NASA ka studiuar efektet e izolimit te njerëzit për dekada dhe një zbulim befasues që ata kanë bërë është vlera e mbajtjes së një ditari.  Gjatë gjithë misionit tim një vjeçar mora kohë të shkruaja për përvojat e mia pothuajse çdo ditë.  Nëse e gjeni veten thjesht duke kujtuar ngjarjet e ditëve (të cilat, në rrethana, mund të përsëriten), përpiquni të përshkruani atë që po përjetoni përmes pesë shqisave tuaja ose të shkruani rreth kujtimeve.  Edhe nëse nuk do të përfundoni një libër të bazuar në ditarin tuaj si unë, të shkruarit për ditët tuaja do t’ju ndihmojë të vini përvojat tuaja në perspektivë dhe t’ju bëjë të kuptoni më vonë se çfarë domethënie ka patur  kjo kohë unike.

6- Merrni kohë për t’u lidhur(me familjarët dhe miqtë)

Edhe me gjithë përgjegjësitë për të shërbyer si komandant i një stacioni hapësinor, kurrë nuk më ka munguar koha për të  folur me video  me familjen dhe miqtë.  Shkencëtarët kanë zbuluar se izolimi po dëmton jo vetëm shëndetin tonë mendor, por edhe shëndetin tonë fizik, veçanërisht sistemin tonë imunitar.  Teknologjia e bën më të lehtë se kurrë të mbash kontakte, kështu që ia vlen të marrësh kohë për të kontaktuar me dikë çdo ditë – në të vërtetë mund të të ndihmojë të luftosh viruset.

7-Dëgjoni ekspertët

Kam zbuluar se shumica e problemeve nuk janë shkenca e raketave, por kur ato janë shkencë raketash, duhet të pyesni një shkencëtar rakete.  Të jetuarit në hapësirë ​​më mësoi shumë për rëndësinë e besimit tek njerëzit që dinin më shumë sesa unë për profesionin e tyre, qoftë ajo shkencë, inxhinieri, mjekësi, apo dizenjimi i stacionit hapësinor tepër kompleks që më mbante gjallë.

Sidomos në një moment sfidues si ai në të cilin po jetojmë tani, duhet të kërkojmë njohuri nga ata që dinë më shumë dhe t’i dëgjojmë.  Mediat sociale dhe burimet e tjera të pasigurta mund të jenë transmetues të dezinformimit ashtu si shtrëngimi i dorës që transmeton virusin, kështu që ne duhet të kërkojmë burime faktike dhe të sigurta, si Organizata Botërore e Shëndetit dhe Qendra e Burimeve Koronavirus të Johns Hopkins.

8-Të gjithë jemi të lidhur

Duke e parë nga hapësira, Toka nuk ka kufij.  Përhapja e koronavirusit po na tregon se ajo që ne ndajmë është shumë më e fuqishme se ajo që na mban larg, për mirë ose për keq.  Të gjithë njerëzit janë të ndërlidhur në mënyrë të pashmangshme dhe sa më shumë të bashkohemi për të zgjidhur problemet tona, aq më mirë do të jemi.

Ne mund të ndjehemi të mbërthyer brenda shtëpive tona, por gjithmonë ka gjëra që mund të bëjmë – kam parë njerëz që lexojnë tek fëmijët përmes video-chat, duke dhuruar kohën dhe dollarët e tyre për bamirësi në internet dhe duke drejtuar e ndihmuar të moshuarit.

Kam parë që njerëzit punojnë së bashku dhe kanë triumfuar mbi disa prej sfidave më të vështira për t’u imagjinuar dhe unë e di se mund të triumfojmë edhe mbi këtë, nëse të gjithë bëjmë pjesën tonë dhe punojmë së bashku si ekip.

Oh, dhe lani duart – shpesh.

 

 

‘Zemra e Tiranës’

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

LAJMET E FUNDITZEMRA E TIRANES