Ushqimet, humbja e kujtesës, plakja e trurit

Editor
Read Time1 Minute, 13 Seconds
Një regjim i shëndetshëm ushqimor shoqërohet me jo pak përfitime shëndetësore! Gjithçka që ju hani reflektohet në pamjen e sjelljen tuaj!
 
Nëse ndiheni të lodhur, të mërzitur , të stresuar?! Fajin mund ta ketë dieta juaj e varfër ne magnez! Lëkura juaj ka humbur shkëlqimin? Keni nevojë për vitaminë C apo zink … Keni filluar të përjetoni humbje të kujtesës afatshkurtër? Atëherë hani këto ushqime:

Peshk
Kur është fjala për ushqimet e trurit, peshku yndyror (si salmoni, skumbri dhe sardelet) janë në krye të renditjes. Yndyrnat omega-3 janë përgjegjesë për shumë funksione të këtij organi, parandalojnë plakjen e qelizave dhe përshpejtojnë prodhimin e atyre të rejave.
Boronica
Një studim i botuar në Journal of Neuroscience zbuloi se boronicat mund të parandalonin humbjen e kujtesës afatshkurtër. Të pasura me antioksidantë, manaferrat e boronicat gjithashtu ndihmojnë në mbrojtjen e trurit nga inflamacioni.

Arrat
Sipas një studimi botuar në American Journal of Epidemiology, vitamina E e gjendur me shumicë tek arrat mund të ndihmojë për të parandaluar aftësinë njohëse të trurit.
VAJ ULLIRI
Vaji i ullirit përmban polifenole, antioksidantë të fuqishëm që mund të parandalojnë sëmundjet dhe humbjen e kujtesës më së shumti gjatë moshës së tretë.
Farat e kungullit janë të pasura me zink, një mineral i rëndësishëm për forcimin e kujtesës 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ju bien flokët? Ja zgjidhja natyrale...

Një regjim i shëndetshëm ushqimor shoqërohet me jo pak përfitime shëndetësore! Gjithçka që ju hani reflektohet në pamjen e sjelljen tuaj!   Nëse ndiheni të lodhur, të mërzitur , të stresuar?! Fajin mund ta ketë dieta juaj e varfër ne magnez! Lëkura juaj ka humbur shkëlqimin? Keni nevojë për vitaminë […]