Takimi me Ramën/  Kancelarja Merkel jep detaje

Editor
Read Time1 Minute, 8 Seconds

 

Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga Kancelarja Angela Merkel, ku fokusi i bisedës shtrihej në disa fusha.
Pas përfurnimit të takimit, vetë kancelarka Merkel ka dhënë detaje për bisedën me kryeministrin shqiptar.

Ajo shkruan se:

“Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009, dhe mbështet pranimin e shtetit të Ballkanit në Bashkimin Evropian. Gjatë Konferencës së Ballkanit Perëndimor në Posen, më 5 korrik 2019, Kancelarja pranoi se pavarësisht vazhdimit të vështirësive politike, kishte përparim të rëndësishëm në të gjithë rajonin”-thuhet në reagimin e kancelarisë gjermane.

Gjithashtu ajo thekson se Gjermania shpreh gatishmërinë e plotë për të ruajtur kushtetutën dhe zhvillimin e demokracisë në vendin tonë.

“Gjermania ka një interes të fortë për të kontribuar në kushte të qëndrueshme, demokratike dhe kushtetuese në Shqipëri duke mbështetur procesin e transformimit të saj. Më parë, Rama ishte në prill 2018 mysafir në Kancelarinë Federale për të diskutuar me kancelaren Merkel, ndër të tjera, gjendjen e afrimit të BE në Shqipëri. Gjithashtu gjatë një takimi të Ballkanit Perëndimor në Prill 2019 në Kancelarinë Federale u zhvillua një diskutim dypalësh midis dy krerëve të qeverive”-theksohet ndër të tjera në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypi të Kancelares Angela Merkel.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Foto galeri nga takimi Rama-Merkel

  Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga Kancelarja Angela Merkel, ku fokusi i bisedës shtrihej në disa fusha. Pas përfurnimit të takimit, vetë kancelarka Merkel ka dhënë detaje për bisedën me kryeministrin shqiptar. Ajo shkruan se: “Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009, dhe […]