SHBA, temperaturat arrijnë kulmin, shkojnë në 47 gradë

administrator
Read Time42Seconds

Shtetet jugperendimore të Amerikës po përjetojnë një valë të nxehti me temperatura deri në 47 gradë në hije. Kompanitë ajrore kanë pezulluar fluturimet kurse qytetarëve u është kërkuar të mos dalin nga shtëpitë gjatë orëve të mesditës.

Shtetet më të goditura nga vapa janë Arizona, Nevada dhe Kalifornia. Qendrat tregtare dhe dyqanet kanë mbuluar dorezat e dyerve që të mos digjen njerëzit, qytetarët janë këshilluar të kenë kujdes kur hyjnë në makinat e lëna për një farë kohe në diell si dhe të mos i nxjerrin kafshët shtëpiake për shëtitje, kjo sepse asfalti është gati drejt shkrirjes.

Ende nuk flitet për viktima, por një valë e ngjashme të nxehti vitin e shkuar shkaktoi 130 të vdekur ne Feniks dhe Las vegas, kurse mijera njerez kerkuan ndihme mjekesore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mbi 120 të vdekur në ujërat e Mesdheut

Shtetet jugperendimore të Amerikës po përjetojnë një valë të nxehti me temperatura deri në 47 gradë në hije. Kompanitë ajrore kanë pezulluar fluturimet kurse qytetarëve u është kërkuar të mos dalin nga shtëpitë gjatë orëve të mesditës. Shtetet më të goditura nga vapa janë Arizona, Nevada dhe Kalifornia. Qendrat tregtare […]