Përkujtohet 1 vjetori i sulmeve në Bruksel

administrator
Read Time33Seconds

Brukseli ka përkujtuar 1 vjetorin e sulmit terrrorrist nga ku humbën jetën 32 persona dhe mbetën të plagosur 1300 të tjerë. Tufa me lule dhe qirinj të ndezur për të përkujtuar viktimat, janë vendosur në aeroportin Zaventem dhe stacionin e metrosë në Maalbeek.

Militantët e shtetit islamik morën përsipër këtë sulm duke publikuar një deklaratë zyrtare ku pretenduan se shenjestrat në kryeqytetin belg ishin zgjedhur me kujdes, duke pretenduar një shifër prej më shumë se 40 viktimash.

Homazhe në nderim të viktimave zhvilluan edhe autoritetet e Belgjikës, kryeministri Charles Michel, Mbreti Filip si dhe përfaqësues të institucioneve të Bashkimit Europian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Raporti i UNDP/ Bushati: Shqipëria, 21 vënde më lartë se 3 vite më parë

Brukseli ka përkujtuar 1 vjetorin e sulmit terrrorrist nga ku humbën jetën 32 persona dhe mbetën të plagosur 1300 të tjerë. Tufa me lule dhe qirinj të ndezur për të përkujtuar viktimat, janë vendosur në aeroportin Zaventem dhe stacionin e metrosë në Maalbeek. Militantët e shtetit islamik morën përsipër këtë […]