Koreja e Veriut deklaron se ka realizuar me sukses një test balistik

administrator
Read Time44Seconds

Pajisja e lëshuar është e llojit balistike, tokë-tokë me distancë të mesme, raporton agjensia e lajmeve koreane KCNA.

Ministri i mbrojtjes së Koresë së Jugut e quajti këtë një provokim për të parë reagimin që do ketë nga Presidenti Trump.

Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë kërkuar një mbledhje urgjente të Këshillit të sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar në lidhje me këtë çështje.

KCNA raporton se është testuar raketa Pukguksong-2, një lloj i ri arme e cila supozohet që mund të mbajë mbushje bërthamore dhe testi u mbikqyr nga Lideri Kim Jong. Ajo shtoj se raketa u lëshua me një kënd të konsiderueshëm për të mos shqetësuar vendet fqinje.

Raketa përdor karburant të ngurt i cili i jep asaj një fuqi dhe distancë më të madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Hyn në ditën e 13 protesta në Rumani

Pajisja e lëshuar është e llojit balistike, tokë-tokë me distancë të mesme, raporton agjensia e lajmeve koreane KCNA. Ministri i mbrojtjes së Koresë së Jugut e quajti këtë një provokim për të parë reagimin që do ketë nga Presidenti Trump. Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë kërkuar […]