Kapet në Japoni peshkaqeni `gojëmadh`, 5 metra i gjatë

administrator
Read Time54Seconds

Kapet peshkaqeni gojëmadh në Japoni. Kanë qenë peshkatarët ata të cilët kanë mundur të kapin në rrjetat e tyre këtë lloj tepër të rrallë peshkaqeni, për të cilin shkencëtarët dinë shumë pak. Peshkaqeni `gojëmadh` i cili u kap vetëm një kilometër larg bregut. mësohet të jetë rreth 5 metra i gjatë. Ai jeton në ujërat e Oqeanit Paqesor dhe atij Indian, në thellësi të mëdha. Nuk ka dhembë dhe ushqehet me plankton dhe kandilë deti.

Sipas të dhënave ky peshkaqen është vënë re vetëm 100 herë në të gjithë botën, që kur u zbulua në vitin 1976, më së shumti kur ngec në breg të cekët apo i kapur nga rrjeta peshkatarësh. Kapja e peshkaqenit në formë të gjallë do t’i ndihmojë shkencëtarët të mësojnë më tepër për këtë lloj peshkaqeni.

Peshkaqeni u kap i gjallë në rrjetat e peshkatarëve japonezëe dhe i`u dorëzua një kompanie që merret me zhytje nënujore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sulm terrorist në Britani, 22 të vdekur

Kapet peshkaqeni gojëmadh në Japoni. Kanë qenë peshkatarët ata të cilët kanë mundur të kapin në rrjetat e tyre këtë lloj tepër të rrallë peshkaqeni, për të cilin shkencëtarët dinë shumë pak. Peshkaqeni `gojëmadh` i cili u kap vetëm një kilometër larg bregut. mësohet të jetë rreth 5 metra i […]