Çfarë ndodh me trupin gjatë fluturimit me avion?

Editor
Read Time1 Minute, 32 Seconds

Me afrimin e verës, udhëtimet me avion në vende të ndryshme të botës për disa persona bëhen më të shpeshta.

Por e keni menduar ndonjëherë ose e keni ndjerë më saktë se çfarë i ndodh trupit tuaj kur udhëtoni me avion? Më poshtë mund të mësoni më saktësisht se çfarë i ndodh trupit tuaj kur udhëtoni me avion.

-Këmbët tuaja fryhen. Mungesa e lëvizjes së këmbëve për një kohë të gjatë mund të çojë në mpirje ose fryrje të tyre.

-Shija juaj për ushqimin ndryshon. Shkencëtarët kanë zbuluan se zonat e trurit përgjegjëse për preferencat e shijes funksionojnë ndryshe gjatë fluturimit.

-Do mbani një erë të keqe të gojës. Dehidratimi i shkakton trupin tonë më pak pështymë, duke çuar në rritjen aktive të baktereve dhe, rrjedhimisht, do mbani një erë të keqe në gojë. Ju mund ta shmangni këtë duke ngrënë një vakt të shëndetshëm para fluturimit dhe të përtypni më pas çëmçakëz.

-Keni probleme me lëkurën. Dehidratimi gjithashtu shkakton probleme të lëkurës dhe puçrra fytyre. Ju këshillojmë të merrnidisa kremra hidratues për të qëndruar të sigurt.

-Keni dhimbje veshësh. Zhurmat në avion do ju shkaktojnë dhimbje veshësh. Një palë kufje ndoshta jo jeni zgjidhja që jut ë mos dëgjoni aq shumë zhurmat.

-Ju bëheni më nervoz. Edhe ata që nuk kanë frikë nga fluturimi mund të bëhen nervoz dhe aspakt në humor.

Arsyeja është e thjeshtë: ne nuk jemi në kontroll të sigurisë sonë, dhe kjo na bën të shqetësuar. Një libër apo film interesant ose gjumë i shëndoshë do t’ju ndihmojë të përballeni me këtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Çfarë ka ndodhur më 13 korrik?

Me afrimin e verës, udhëtimet me avion në vende të ndryshme të botës për disa persona bëhen më të shpeshta. Por e keni menduar ndonjëherë ose e keni ndjerë më saktë se çfarë i ndodh trupit tuaj kur udhëtoni me avion? Më poshtë mund të mësoni më saktësisht se çfarë […]