Milionerët në botë, kërkesë qeverive për rritje taksash ndaj tyre

Bleona Hoxha

Një grup prej 83 milionerësh nga 7 vende të botës, përfshirë këtu trashëgimtaren Abigail Disney, bashkëthemeluesin e Ben & Jerry,  Jerry Greenfield si edhe shume personalitete të tjera, i kanë kërkuar qeverive të botës me anë të një letre të hapur, që të rrisin taksat ndaj më të pasurve, si […]

Kuvendi në Seancë Plenare/ Deputeti Bushati mban fjalën e tij

Bleona Hoxha

  Ditën e sotme Kuvendi i Shqipërisë zhvilloi senacën plenare të radhës, ku kryefjalë e seancës ishin 4 projektligje me karakter ekonomik. Deputeti socialist, Ervin Bushati mbajti fjalimin e tij duke argumentuar dhe shpjeguar  para deputetëve opozitarë dhe homologëve çështjen lidhur me bursën e Tiranës, ku siç shprehu kreu i PS-Tiranë […]

Në Ditën Ndërkombëtare të Mjekëve: Faleminderit që na mbani gjallë!

Bleona Hoxha

‘Dita Ndërkombëtare e Mjekëve’ është padyshim një  ditë simbol në emër të atyre që luftojnë çdo ditë në front me armikun, vetëm e vetëm për të na mbajtur ne gjallë. Është një ditë feste për çdo person,  pasi kur futet në lojë shëndeti, çdokush gjunjëzohet para Zotit dhe atyre që […]

Covid-19/ Këshilla, si ta bëjmë izolimin sa më pak të mërzitshëm

Bleona Hoxha

Këshillat nga Scott Kelly,  një astronaut në pension i NASA-s, i cili kaloi gati një vit në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor. Të qenit i izoluar në shtëpi mund të jetë sfiduese. Kur unë jetoja në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor për gati një vit, nuk ishte e lehtë. Kur shkoja për të fjetur, isha […]

Programacioni në televizione/Bushati: ‘Mjaft’ me telenovela ku afishohet dhunë

Bleona Hoxha

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati  ishte i ftuar në emisionin “Ditë e Re” në TV Ora, ku shprehu qartë edhe qëndrimin e tij për telenovelat turke që kanë zaptuar ekranet shqiptare.  Bushati shprehet se nuk dakordësohet me  këto telenovela sepse morali që përcjellin është tejet i zymtë dhe dashakeqës […]